sipkaRealizace a montáž 01
sipkaPoradenství a prodej
sipkaFinancování a dotace
info

18 prosinec
2014
PF 2015 ...
Vánoční přání a PF 2015... více číst celou aktualitu

18 listopad
2014
Aktualizace ...
Aktualizovali jsme informace o výkupních cenách dle... více číst celou aktualitu

sipka

Otázky a odpověďi

Co znamená Wp?
Wp (Watt peak) je jednotkou nominálního výkonu fotovoltaického panelu. Jde o výkon vyrobený solárním panelem při standardizovaném výkonnostním testu.

Vyrábí panely elektřinu pouze při přímém slunečním záření?
Ne, ovšem ideální podmínky jsou při bezmračné obloze za přímého slunečního záření. Při oblačné nebo zatažené obloze výnos klesá.

Je fotovoltaika vhodná pro naše podmínky?
Ano, fotovoltika je i v našich podmínkách vhodným a výhodným způsobem výroby elektrické energie. Předpokládá se snižování ceny fotovoltaických panelů a zvyšování jejich účinnosti.

Potřebuji ŽL pro výrobu elektrické energie nebo postačí licence z ERU?
Výroba elektrické energie je pouze na základě licence ERU, které je přiděleno IČ buď dle stávajícího ŽL nebo je přiděleno Českým statistickým úřadem.

Potřebuji stavební povolení pro instalaci fotovoltaického systému?
Vydání stavebního povolení pro střešní systémy není nutné, nicméně některé stavební úřady určitou součinnost požadují. Vždy záleží na konkrétním případě a lokalitě.

Musí se solární panely čistit?
Ne, panely mají samočistící schopnost. Je vědecky dokázáno, že doba usazování nečistot je úměrná době omývání deštěm. Někdy je potřeba odstranit sněhovou pokrývku.

Jaký je počet hodin solárního svitu v ČR ročně?
Průměrný počet je 1460 hodin za rok

Je povinností provozovatele distribuční sítě připojit fotovoltaický systém na síť?
Ano, tato povinnost je dána zákonem. Pokud jsou splněny veškeré stanovené technické požadavky má distributor povinnost vyrobenou elektřinu vykupovat. U rodinných domů by neměla existovat žádná technická překážka.

Jaký má Slunce energetický potenciál?
Energie, kterou k nám slunce za rok vyzáří, je přibližně 15000krát větší než je celosvětová roční spotřeba.

Jak se vyrobená elektřina vykupuje?
Elektřinu vyrobenou fotovoltaickým solárním systémem můžete dodávat do distribuční sítě, v tom případě inkasujete výkupní cenu, nebo elektřinu spotřebováváte a inkasujete zelený bonus. Ceny jsou garantovány od 1.1.2008 na dobu 20 let od uvedení systému do provozu.

Za jak dlouho se mi vrátí investice do fotovoltaického elektrárny?
Doba návratnosti je přibližně 8 až 12 let. Za předpokladu garance cen po dobu 20 let jde o velmi výhodnou investici, navíc ERU každoročně ceny valorizuje o průmyslovou inflaci.

Jak lze dosáhnout nejvyššího výkonu?
Ideální je orientace na jih, přičemž mírný odklon na JV nebo JZ nezpůsobí výrazné ztráty. Sklon střechy by měl být okolo 35°.

Kolik energie vyrobí fotovoltaický panel?
1 kWp nainstalovaného výkonu vyrobí ročně průměrně 900 kWh elektrické energie. Tato hodnota se mění s nadmořskou výškou a geografickou polohou.

Jsou panely chráněny před mechanickým poškozením?
Ano, panely jsou chráněny bezpečnostním sklem o síle 4 mm, jeho odolnost je obdobná jako odolnost čelního skla osobního automobilu.

Jaká plocha fotovoltaických panelů je potřeba na výkon 1 kWp?
1 kWp nainstalovaného výkonu zaujme plochu přibližně 8 metrů čtverečných panelů.